Říjen 2006

Milionář "Harry Potter"

27. října 2006 v 18:03 !!! N E W S !!!
Nejpopulárnější verze hry je tu ve verzi pro svět Harryho Pottera. S napětím sobě vlastním prověří tvé znalosti a okamžitě oznámí výsledek. Otázky nejsou snadné, ale třeba přeci se některý z vás dostane až na 10 miliónů! POUZE absolutní vítěz získá na konci způsob, jak se dostat na tajnou stránku. Hodně štěstí všem znalcům světa Harryho Pottera;-)
Tato hra je od neuvěřitelného profíka z funkyshit.webpark.cz

Rozhovor s Danem (Jaké to bylo vyrůstat jako Harry Potter)

27. října 2006 v 17:56 ROZHOVORY
Daniel Radcliffe, 17letá hvězda filmů o Harry Potterovi, si během natáčení Harryho Pottera a Fénixova řádu našel chvilku, aby si s námi (NEWSWEEK) popovídal o hraní, slávě, přátelství, randění, a také o tom, proč se rozhodl pro divadelní debut - nahý - ve hře Equus, která vyhrála cenu Tony.
Radcliffe v létě úspěšně udělal zkoušky, a před tímto rozhovorem se vrátil z obrovské hudební akce Reading Festival v Británii, kde vystoupily třeba Blink 182, Linkin Park nebo Dirty Sanchez.

NEWSWEEK: Když jedeš na takovéhle velké akce jako je např. právě Reading Festival, nebojíš se, že tě budou lidé poznávat?
Daniel Radcliffe: Nepoznávají mě moc. Jediné, čeho se můžete obávat je tisk. Ale my se mu všichni pěkně vyhýbáme. Jednou byla publikována nějaká moje fotka a nad tím nadpis ohledně jakéhosi klobouku, co jsem měl na sobě. /smích/ Jo, vážně důležité zprávy. Průkopnický materiál. Takže ne, to, že mě lidi poznávají, mě netrápí. Vlastně, nejlepší okamžik z festivalu byl hned první den, když jsme vyšli s kamarády ze stanu a zrovna tam ležel nějakej chlap, vstal a řekl opilým hlasem: "To je Harry Potter!" a znovu se zhroutil. /smích/

Viděl jsem davy, jak se po tobě sápaly, dívky křičely. Jaké to je?
Každý den si to vážně nezažívám, protože jsem většinou týdne tady, kde mě každý zná. Předpokládám, že někdy návštěvníci na natáčení budou poněkud "vyděšení", což se mi zdá zvláštní, protože já se znám, takže vím, že není důvod se mě bát. Takže velmi zajímavé jsou premiéry, protože to vystoupíte z auta a stovky lidí volají vaše jméno. Mezi námi, naše jména vůbec nic neznamenají. Je to prostě podstatné slovo, jako třeba "stůl" nebo tak, tudíž když ho lidé začnou skandovat, je to ten nejdivnější, nejdivnější pocit. Ale je to zároveň neuvěřitelně příjemné, protože na filmu pracujete rok a pak vám všichni ti lidé jednoduše přijdou poděkovat. Je to skvělé.

Míváš schůzky?
Ano, ale ne teď.

Máš strach z toho, že s tebou holky budou chtít chodit jen proto, že jsi slavný?
Vždy tu nějaká obava je, jo, ale mám na lidi čuch. Normálně, lidé, kteří jsou falešní, jsou právě ti, co říkají: "Víš, já nejsem tvůj kamarád jen proto, že jsi Harry Potter, že?" A to je jako: "Uh, fajn, ale když je to tak, proč to říkáš?"

Harryho hraješ už šest let. Stále tě to baví?
Tenhle film je ze všech nejzábavnější, co jsem dělal. Hlavně kvůli Imeldě Staunton (která hraje profesorku Dolores Umbridgeovou) a taky kvůli režiséru Davidu Yatesovi, tím nejlepším, s kterým jsem kdy pracoval. Tlačí mě dál a častěji, než kdokoli předtím. Tím nechci nijak poškodit předchozí režiséry, protože předtím jsem něco takového nemohl dokázat, ale David mě chytl v pravém okamžiku.

Harry je v tomto díle mnohem rozčilenější. A také zahořklejší.Myslím si, že by se to dalo srovnat se stavem po holocaustu. Harry si myslí, že měl zemřít on a ne Cedric (Diggory, kterého v Ohnivém poháru zabil Voldemort). Cedric pro Voldemorta nic neznamenal, a tak Harry si Harry myslí: "Já jsem ten, který měl být zabit."

Vím, že dost fanoušků tento díl nemá rádo, protože jim vadí Harryho zloba. Mysleli si, že to nebyl Harry.
Měl jsem to štěstí, že jsem při tomto filmu mohl asi hodinu strávit s JK Rowlingovou, a ona mi řekla: "Jestliže lidí říkají, ´Nemám rád, jak je v této knize Harry naštvaný,´ pak ji nečetli pozorně." Když se podíváte, čím Harry prochází, hodně lidí je ještě víc rozzuřenějších než Harry, a daleko víc pobouřenější ze stavu světa. Harry to vlastně docela dobře ustává, všechno, co se mu děje. To není nevrlost.

Četl jsem, že sis velmi dobře vedl u zkoušek.
Ano! Díky moc! Vedl jsem si dobře. Jsem nadšený. Vždycky jsem dřel, ale nikdy se mi to tolik nevrátilo. Taky chci poděkovat učitelům, hodně si se mnou užili. Lina Wright mě učila od prvního filmu a dala mi sebedůvěru a lásku k učení. Strašně moc jí dlužím, takže bych jí chtěl vzkázat, že byla úžasná.

Cítil jsi větší tlak, když jsi věděl, že tvé výsledky, ať už jakékoli, budou zveřejněny?
Um, ne. Kdyby to dopadlo špatně, nikomu bych se tím nechlubil. A pokud by se to do novin dostalo, prostě bych říkal: "Oh, ten tisk. Nevěřte všemu, co čtete." /smích/

Takže se chystáš jít na vysokou školu?
Na rok si odpočinu a urovnám si to v hlavě. Příští rok se chystám na divadelní hru (Equus), takže není možné, abych měl v jednom týdnu osm představení a ještě dělat školu. Potom si sednu a promyslím si, co získám a co ztratím docházkou do školy. Pro teď je to nádherný pocit, že mám jeden rok volno. Skvělé! Osvobozující! Je to báječné!

Tvoje postava ve hře "Equus" je tolik odlišná od postavy Harryho. Je to velmi dospělá role. Dokonce tam budeš mít i nahou scénu. Chceš ze sebe setřást tak nějak právě Harryho?
Nechci se ho zbavit, ne. Kdybych zahrál v divadle něco lehkého a nezáživného, každý by prostě jen řekl: "Oh, to prostě není nijak náročné. To nic neukázalo." Ale tohle je jednoduše odvážná hra a kdybych ji zvládl - ještě nevíme, jestli ano - tak by se možná zastavili a řekli si: "Možná umí ještě něco jiného než Harryho." Také je to pěkně šílená hra.

Myslíš, že herectví je tvá budoucí kariéra?
Jo. Setkáte se s tolika zajímavými lidmi z tolika různých prostředí. Dostanete šanci na sobě najít nové věci. Hraní je jako četba knihy, v níž něco zažíváte skrz oči někoho jiného. Hodně se o postavě dozvíte, když ji hrajete, a její názory vás donutí zastavit se a ptát se sám sebe. Někdy je to docela "odhalující". Takže, jo, chci být hercem, strašně to miluji. Ale též chci sám psát. Chtěl bych natočil krátký film, jen proto, abych věděl, jaké to je. Ale vůbec nic o tom nevím, co se technické stránky týče. Vůbec. Hraju už šest let, předpokládali byste, že jsem něco pochytil. /smích/

Je zajímavé tě sledovat, jak rosteš před kamerou. Díváš se na předchozí filmy?
Ne. Podívám se, až mi bude 30 nebo 40 a budu mít děti. Posadím si je na klín a řeknu jim: "Koukněte se, tohle jsem dělal, když mi bylo tolik, co vám teď. Co děláte vy?" /smích/ Vždycky zapomenu: sarkasmus v tisku nefunguje. Um, podívám se za 10 nebo 20 let a možná se trochu přikrčím. Nebyl jsem herec, když mi bylo 11 let, vážně. Byl jsem prostě dítě, kterému se splnil sen. Ale nemám pocit, že jsem vyrůstal ve filmu, protože jsem toho hodně zvládnul i mimo film. Harry vyrostl, já ne.
Byl jsem vážně rozhněvaný jako teenager - všechny ty hormony - a podrážděný, netrpělivý, znuděný. Museli jste hledat způsob, jak to zvládnout, když jste pracovali? Jo, samozřejmě. Ale každý na place má něco za sebou. Každý se chová za scénou odlišně, ale do natáčení to nepřenese, takže prostě se s tím musím naučit jednat, chovat. Měl jsem dny, kdy jsem se vážně rozzuřil, choval se nerozumně, ale už to zvládám. Kvůli čemu bych se vážně mohl zlobit? Najde se pár věcí, které bych rád změnil, ale můžu říct, že jsem měl báječný život.

Ty, Rupert Grint, který hraje Rona Weasleyho, a Emma Watson, ztvárňuje Hermionou Grangerovou, spolupracujete už dlouho. Když jsem vás potkal poprvé, při natáčení prvního filmu, bylo to něco jako holky proti klukům. Ale když jsem s vámi mluvil podruhé, při Vězni z Azkabanu, vypadalo to, že ty a Emma jste si velmi blízcí. Jak je to mezi vámi třemi teď?
Máme takový mix obojího teď. Myslím tím, že Rupert má v šatně stůl na ping-pong - no, co tam Rupert nemá, že? Terč na šipky, Xbox, kulečníkový stůl a teď tu malou "infrared shooting range" (omlouvám se, ale překlad neznám), ve které jsem hodně dobrý. Takže jsem pořád u něj a hraju si tam. A Emma a já jsme na tom velmi podobně jako při třetím dílu, víc upovídanější. Rupert je skvělý, protože ať jste v jakékoli náladě pro konverzaci, můžete jít si popovídat s ním. Jako: "Co by se stalo, kdyby každý z nás měl vlastní gravitační sílu?" /smích/

Když tohle všechno tak před šesti, sedmi lety začalo, tvoji rodiče, producenti a režisér prvních dvou filmů Chris Columbus, ti všichni hodně přemýšleli nad tím, co hraní Harryho Pottera může udělat s tvým životem a dětstvím. Byli opravdu velmi starostliví. Nyní, když jsi starší, myslíš, že udělali pro tebe to nejlepší?
Ano, a to neříkám jen proto, že chci vypadat dobře. Měl jsem zde lepší možnost vzdělání, než kdybych zůstal ve škole. Ve škole mi to nikdy moc nešlo, a bylo by to opravdu hooodně špatné, kdybych tam dál studoval. Nebylo tam nic, proč bych tam měl zůstat. Nešel mi sport. Nevynikal jsem ve vědách . Ale teď, poté, co jsem si prošel tím vším, dělám něco, co mě baví, co mi jde, a zlepšuji se. A vypěstoval jsem si tu lásku k učení. Naučil jsem se tady toho mnohem víc, než kdybych zůstal ve škole.

Zůstaneš u posledních dvou filmů?
Pokud budou scénáře odpovídat knize, byla by hloupost nezůstat, protože si myslím, že kniha je tak neuvěřitelná a role je suprová.

Předpokládám, že by bylo i těžké teď od role Harryho odstoupit?
Ano. Došel jsem hodně daleko. Kdybych odešel po třetím filmu, našel by se někdo jiný a fanoušci by si na něj zvykli. A teď, v tomto stádiu, by to bylo určitě těžké.

John Cleese

27. října 2006 v 17:52 !!! N E W S !!!
Dnes narozeniny slaví John Cleese, herec, který se narodil 27. října 1939 v Somersetu, Anglie. Fanouškům Harryho Pottera je znám jako Skoro bezhlavý Nick. Vše nejlepší k 67. narozeninám!

Dalším dnešním oslavencem je Jamie Yeats, slaví 23. narozeniny. Ten si v Harry Potterovi a Kameni mudrců a Tajemné komnatě zahrál zmijozelského famfrpálového kapitána Marcuse Flinta.
I jemu vše nejlepší!